Bozcaada'da ekoloji filmleri yaşam savunucularıyla buluştu. - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Bozcaada'da ekoloji filmleri yaşam savunucularıyla buluştu.

BIFED, Bozcaada’da yoğun bir katılımla başladı. Festivalde öne çıkan temalar küresel iklim değişikliği, mülteci sorunu ve tarım


Çanakkale Bozcaada'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) dün başladı. Yazdan kalma bir günde start veren festivalde, gösterimlerin yapıldığı Halk Eğitim Merkezi ve Salhane’de koltuklar tamamen doldu. Türkiye'den yönetmenlerin yanı sıra Kanada, Fransa, Çin, Meksika, Hindistan ve İtalya basta olmak uzere 70 ülkeden yönetmenin filmleriyle katıldığı festivale yine yurt dışından izleyiciler de yoğun ilgi gösterdi. Festival kapsamında ele alınan konuların başında, küresel iklim değişikliği, mülteci sorunu, ekolojik denge ve tarım geliyor. Açılışta BIFED ekibi adına konuşan Petra Holzer, "Salonlarımız tıka basa doldu. Katılım için 70 ayrı ülkeden 330 film geldi. Bu BIFED'in kendi alanındaki gücünü ifade ediyor. Türkiye'ye gelmek konusunda herkes tedirgin ama buna rağmen ilgi yüksek" dedi.

'Bozcaada'nın mücadelesi burada'

Belediyenin de özenli çalıştığı festivalde CHP’li Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz aşure dağıtımı yaptı. BirGün’e konuşan Yılmaz şunları söyledi: “Festivalin bu yıl dördüncüsünü yapıyoruz. Bu bizim belediye seçimlerini kazanmadan önce yaptığımız bir plan ve hayalimizdi. Hem ekoloji temalı hem de Bozcaada’nın korunan doğasını, imar rantına karşı süren mücadelesini ele alıp bunu uluslararası bir boyuta taşıyarak sanatsal faaliyetlerle bir potada eritebilir miyiz diye düşünüyorduk. Göreve geldikten sonraki ilk sonbaharda da bu hayalimizi gerçekleştirdik. Her geçen yıl hem ilginin hem de bilinirliğin daha çok arttığını görüyoruz. Filmler ciddi bir ön eleme sürecinden geçti. Festival bizim için çok değerli. Umarım hep birlikte onuncusunu yirmincisini gerçekleştiririz.”

Kazdağı ve çevresinde doğa mücadelesi veren Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de yaklaşık 40 üyesiyle festivale katıldı. Dernek başkanı Süheyla Doğan, "Bu yıl da 40 arkadaşımızla birlikte festivaldeyiz. Derneğimiz açısından çok önemli bir etkinlik. Heyecanlıyız. Birbirinden güzel belgeseller izleyeceğiz. Başarılı bir organizasyon olacağına eminiz" dedi.
Bozcaada Forumu’ndan Fırat Tunabay ise Bozcaada’ya yönelik rant ve talan planları sebebiyle festivalin daha anlamlı olduğunu ifade etti.
Festival 15 Ekim’e dek sürecek.

DEMET SARGIN / demetsargin@birgun.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin