Bilim adamları canlı beyin hücresi modeli alzaymır ve epilepsi tedavisi için önem taşıyor. - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Bilim adamları canlı beyin hücresi modeli alzaymır ve epilepsi tedavisi için önem taşıyor.

Bilgisayar ortamında oluşturulan model alzaymır ve epilepsi tedavisi için önem taşıyor

BD'li bilim insanlarının bilgisayar ortamında üç boyutlu canlı beyin hücresi modeli oluşturulduğu bildirildi.

Allen Enstitüsü tarafından yayımlanan rapora göre, 36 kişiden alınan 300 beyin hücresinin 100'ünün neronlarının yapıları, anatomileri ve elektriksel davranışları üç boyutlu olarak ortaya çıkarıldı.

Beyin hücreleri modelinin oluşturulması için Washington'daki ameliyatlarda atılan canlı beyin hücreleri, Seattle'deki Allen Enstitüsündeki Nöroloji Bölümüne gönderildi. Allen Enstitüsünde korumaya alınan hücrelerden bilgisayar ortamında üç boyutlu beyin hücreleri modeli oluşturuldu.

Enstitünün açıklamasında, hücreler üzerindeki bu yeni veri tabanından alınan bilgilerin, insan beyninin karmaşık yapısına, beyin devrelerinin yapısına ve işleyişine "benzersiz" bir pencere açtığı belirtildi.

Daha önce bilim adamları insanlara ait beyin hücreleri alanındaki araştırmaları için fare beyni ya da ölmüş insanların beyin hücreleri üzerinde çalışmışlardı.

Geçmiş araştırmalar insan beyninin anatomisi hakkında bilgi verirken, beyin hücreleri arasında elektrik akımı sayesinde nasıl bilgi akışı olduğunu ortaya koyamamıştı.

İnsan beynindeki elektrikle uyarı sisteminin nasıl çalıştığı özellikle alzaymır ve epilepsi gibi hastalıkların tedavi edilmesi için oldukça önem taşıyor. Allen Enstitüsü araştırmasını önümüzdeki beş yıl içerisinde genişleterek sürdürmeyi hedefliyor.

Kaynak:http://www.sonhaberler.com/bilim-ve-teknoloji/bilim-adamlari-canli-beyin-hucresi-modeli-olusturdu-h476965.html

Son Haberler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin