Sivil Toplum Hobi Olarak Görülüyor - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Sivil Toplum Hobi Olarak Görülüyor

Emine DAVUT YİTMEN
Youth Power Proje Müdürü Seziş Thompson, Avrupa’da sivil toplumun, özel sektör gibi güçlü bir sektör olduğunu ancak ülkemizde bunun bir hobi olarak görüldüğünü söyledi.
12 yıldır sivil toplum örgütlerinde çalışan ve şu anda Youth Power’de proje müdürlüğü görevini yürüten Thompson, ABD’de matematik eğitimi aldığını, yüksek lisansını ise finans üzerine yaptığını ancak tamamen bir tesadüf neticesinde sivil toplum çalışmalarına ilgili duymaya başladığını anlattı.
Thompson, ABD’de 2001’deki 11 Eylül olaylarından birkaç ay önce mezun olduğunu ve iş bulmada sıkıntı yaşadığını anlatarak, “Bir yıl boyunca zor bir dönem geçirdim. Orada kadınlara yardım etmeye çalışan bir sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çalışmaya başladım. 1 yıl gönüllü olarak çalıştım. 10 yıldan sonra Kıbrıs’a geri döndüm. KTTO’da bir yıl kadar çalıştım. Ardından İngiltere’ye taşındım ve 5 yıl boyunca hep sivil toplumda çalıştım. Kıbrıs’a geri döndüm ve Youth Power’i bulmam benim için bir şans oldu” dedi.
Açık Kapı Festivali çerçevesinde halka kapılarını açan Youth Power’e yoğun ilgi olduğunu söyleyen Thompson, “Gençler gerçekten inandıkları şeylere gönüllü olurlar. Zorlama yolla değil ama kendi istedikleri şeyler için gönüllü olma istekleri daha çok vardır” diye konuştu.
“Youth Power 2008’de başladı”
Thompson, Youth Power’in 2008 yılında UNDP -ACT projesi olarak başladığını ve hedef kitlesinin gençler olduğunu ifade etti.
Youth Power’in, gençlere her şekilde destek olmak ve gençlerin adada Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki rollerinin güçlendirilmesi için kurulduğundan söz eden Thompson, “ 2008’den 2011’e kadar bu şekilde kamplar, seminerler, konferanslar gibi etkinlikler düzenlendik. İlk başta 12 üyesi vardı. Bunlar iki toplumu örgütlerdi” dedi.
Thompson, 2012 yılında Youth Power için yeniden bir marka yaratıldığını dile getirerek, “Dört kişi Youth Power’de çalışmak üzere işe alındı. Ben proje müdürü oldum. Bir Kıbrıslı Rum da proje koordinatörü olarak işe alındı. 2012 yılında UNDP’den ikinci kısım destek alındı. 18 ay boyunca gençlere küçük hibeler verdik. 2- 3 bin Euro’luk küçük hibelerle gençler, kendi yapmak istediklerini, herhangi bir zorlama olmadan gerçekleştirdiler. Harikalar yaratırlar. Hibeler grafiti, capoeira ve belgesel çekimleri gibi konulara ayrıldı” diye konuştu.
“Youth Power’i yaşatmak için 8 proje yazdım”
Thompson, 2013 yılında UNDP sona erdikten sonra 10 projenin 8’nin ortadan kaybolduğunu ve Youth Power’e harcanan 5 yıllık bir emeğin heba olmaması için ne yapılması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Thompson, bunun üzerine hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’ta Youth Power’in dernek olarak kurulduğunu ifade ederek, “ Youth Power’i yaşatmak istediğim için 8 proje yazdım. O dönemde, hem Kuzey hem de Güney’de gençlerin ortak sorunları işsizlikti. O yüzden tamamen girişimciliğe yöneldim. Yazdığım tüm projeler girişimcilik üzerineydi. Bu başvuruların üç tanesi onaylandı. 2014 yılında başlayan ve devam eden Utopia adlı 3 yıllık bir projemiz var. Youth Power ve MAGEM ortaklığında yürütülüyor. MAGEM, Utopia’da insan haklarına, Youth Power ise sosyal girişimcilik konularına yoğunlaştı. 2 yılda bayağı yol kat ettik” dedi.
Thompson, Youth Power’in küçük hibelerden birinin, konuşma ve işitme engelliler üzerine çalışan Bahire Doğru’ya verildiğini kaydederek, “Adada ilk kez işitme dili eğitimleri verdi. Tüm bunların hepsi, 3 bin Euro ile yapıldı ve eğitimlere 3 ay boyunca 100 kişi katıldı. Eğitimlerden sonra 4 kişi Ankara’ya gönderildi ve o kişiler işaret dili eğitmeni oldu. Doğru’yu verilen hibe teşvik etti ve Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı (KİKEV) kuruldu” diye konuştu.
Thompson, iki tane mülteci grubuna hibe verdiklerini, bunlardan birinin Suriyeli mülteci olduğunu ve mülteci haklarında farkındalık yaratan başarılı bir proje olduğunu kaydetti. Thompson, hibelerden birinin de iki toplumlu bir örgüt olan Cypriot Puzzle’a verildiğini ve Kıbrıslılarla ilgili bir animasyon yapıldığını aktardı.
“Sosyal girişimcilik üzerine de hibe verdik”
Thompson, projenin ikinci yılında ise sosyal girişimcilik üzerine eğitimler verdiklerini anlatarak, yoğun başvuru aldıklarını ancak 4 tanesinin devam ettiğini ifade etti. Thompson, hibelerden birinin yine KİKEV’e verildiğini belirterek, “Şirketlerin ya da derneklerin kendilerini tanıtıcı videolarını işaret diline çevirdiler. Bunu yapmaya devam edecekler. Buradan elde edilecek gelirle de ihtiyacı olan çocuklara işitme cihazı alınması hedefleniyor. Bir diğer hibe, genç kadın girişimcinin Çağlayan Parkı’nda açtığı Çağlayan Cafe’ye verildi.Burada surlar içinde ekonomik durumu iyi olmayan çocuklar, yaşlılar ve surlar içinde yaşayan mültecilerin haklarına yönelik etkinlikler yapılması hedefleniyor. Cafe’de ayrıca bu hedef grubuna ücretsiz ya da indirimli ürünler sağlanacak” dedi.
Kıbrıslı Rum bir örgütün de digital bir proje ile ilgili hibe verdiğini aktaran Thompson, Utopia projesinin de son yılında olduklarını, eğitimlerin devam ettiğini, bu kapsamda insan haklarıyla ilgili raporlar hazırlandığını ve ay sonuna kadar düzenlenecek bir etkinlikle sonuçlarının duyurulacağını açıkladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin