Ömer Baltaş: Eğitimcilik Bir Gönül Ve Vicdan İşidir - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Ömer Baltaş: Eğitimcilik Bir Gönül Ve Vicdan İşidirGazi Mustafa Kemal Atatürk “Kimileri güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır” demiş. 125 Sultangazi Habipler. Yıl Ortaokulu Müdürü Ömer Baltaş da onlardan biri. O şimdi öğrencilerinin geleceği için savaşıyor.

Güzel şeylerden biri çocukken karşısına çıkan iyi bir öğretmendir’ bu sözü mutlaka duymuşsunuzdur TR ‘Bir insanın başına gelebilecek. Ne kadar doğru değil mi? 125 Sultangazi Habipler. Yıl Ortaokulu ile okuyan öğrenciler için de geçerli bu. Çünkü onlar, “Eğitimde bir iz...” sloganını ilke edinmiş bir okul müdürüne sahip. Sultangazi ilçesindeki okulda gerçekleşen mucizeleri dinlemek geleceğe dair olan umutlarımızı yeşertti. Okul müdürü Ömer Baltaş yaklaşık 13 yıldır görev yapan 37 yaşında genç bir eğitimci. O öğrencilerine özel okul standartlarında eğitim verebilmek için çalışıyor. Müdürde yardımcıları Bilal Demirel ve Hilal Yediyıldız başta olmak üzere tüm öğretmen arkadaşları da onun destekçisi. Okul bahçesinde davası 10 yıldır süren ve bir türlü yıkılamayan gecekondular olsa da ben asla emellerinden vazgeçmemişler. 24 Bu özverili öğretmenlerin sesini Kasım Öğretmenler Günü de yaklaşmışken siz star Pazar okuyucularına duyuralım istedik...

ÖĞRENCİ CEVHER GİBİDİR

125 Sınıf öğretmeni olarak mesleğe adım atan şuan Sultangazi Habipler. Yıl Ortaokulu ile müdürde olan Ömer Baltaş ise okulu için yaptığı çalışmaları duyduğumuzda onunla tanışmak istedik. Baltaş “Boyut ‘Öğretmenlik kutsal bir meslektir’ gibi klasik bir İngilizce cümle kurmak istemiyorum. Eğitim bir gönül ve vicdan işidir. Bu işi yaparken maddi boyutu zaman geri plana atmak gerekir. Bir eğitimci yeri geldiğinde kendini ortaya koyabilmeli. Çocuklar işlenmesi gereken cevherler gibidir, onlara bir Namık kuyumcu hüzünlendirdi şehrimizi hassasiyetiyle yaklaşmalı. İnce ince işlemeliyiz. Diğer mesleklerde yapılan hatalar telafi edilebilir ama bizim mesleğimiz öyle değil. En ufak bir hata safra öğrencide derin izler bırakır” diyerek söze başlıyor.

EĞİTİM HİÇ BİTMEZ

Zor olan varlık insandır” diyen Baltaş okulu için yaptığı çalışmaları anlatmadan önce motivasyon kaynağını anlatıyor bizlere en “Eğitimi. Baltaş “Diğer canlılar Allah-ü Teala'nın da verdiği içgüdü ile birkaç ay içinde kendi hayatını idam ettirecek duruma gelirken, biz insanlar ömür boyu sürecek bir eğitimden geçmeliyiz. Kendime ‘yüksek standartlarla yetiştireceğim’ demiştim en gün müdürde olursam öğrencilerimi elimden gelen Bir. Klasik, ezbere dayanan eğitimden ziyade özel okullarda okuyan çocukların gördüğü gibi bir muameleyle öğrencilerimi okutmak istiyorum” diye anlatıyor.

BAHÇEDE GECEKONDU

Okulun bazı problemleri var ve bu ilerlemenin önündeki en büyük engel. Baltaş bu sorunları “Okulun bahçesinde bulunan üç-dört tane gecekondu var. Bu durum ciddi sorunlar doğuruyor. Çocuklar oradan kaçabiliyor, onların güvenliklerinden endişe ediyoruz. 10 yıldır süren bir mahkeme var ve süreç çok yavaş ilerliyor. Gecekonduların sadece birinde bir amca tek başına yaşıyor. Gündüz çalıştığı için öğrencilerle pek karşılaşmıyor. Ama biz yine de durumdan rahatsızız. Aslında bakarsanız bazen o da bizden şikayetçi oluyor. Öğrenciler evinin camına taş atıyorlarmış. Mahkeme sürecinde olduğumuz ve hak geçmesini istemediğimiz için oraya duvar da öremiyoruz. Öte yandan evlerin duvarları zaten yıkılmak üzere, çatlamış, öğrenciler o bahçeye çıkıyor, üstlerine duvar yıkılırsa ne yaparız bilmiyorum.” şeklinde özetliyor.

Ömer Baltaş ise bu konuda yaptığı çalışmalar projelerinin yalnızca bir ayağını oluşturuyor. Baltaş “Ben eğitimciyim ve eğitime bakarım. Bu fiziki sorunlar bize zaman ve enerji kaybettiriyor. Okulumuzu standartların üzerine taşımak istiyoruz. Bu nedenle tiyatro eğitimi almış oldukları bir öğretmenimiz aracılığıyla bir tiyatro grubu kurduk. Şu güzel bir tiyatro oyunu bir hazırlıyoruz. İkinci dönemin başında bu oyunu oynayacağız ve hatta diğer okullara da yayacağız”

YABANCI ÖĞRENCİLER ZİYARETTE

“Onun dışında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz ‘Damla’ projemiz var. Bir yıldır sürdürüyoruz. Yurtdışından ülkemize okumak içine gelen öğrenciler okulumuzu ziyaret ediyorlar. Öğrencilerle eğitim üzerine sohbet ediyorlar. Bu şekilde öğrencilerimizin eğitimin önemini kavramasını sağlamaya çalışıyoruz. Afrika gibi uzak diyarlardan eğitim için gelen çocukların hikayeleri de çocuklara ilham veriyor. Bunun dışında çocuklarla beraber duvarları boyadılar, kuşlar için yemlik bazı yaptılar, bahçeyi güzelleştirdiler. Yapmaya da devam ediyorlar.”

“Çocuklar işlenmesi gereken cevherler gibidir, onlara bir Namık kuyumcu hüzünlendirdi şehrimizi hassasiyetiyle yaklaşmalı. İnce ince işlemeliyiz.”

BÜTÜN ÖĞRENCİLERİNİ DÜŞÜNÜYOR

“Engelli çocuklarımız için ‘özel eğitim sınıfı’ kurduk. En üst katta Daha önceleri bu sınıf, en üst köşedeydi. Dolayısıyla öğrenciler sınıflarına gidip-gelme konusunda sıkıntı yaşıyorlardı. Gözümüzden uzak olduklarında gönülden uzak olmasalar da ihtiyaçlarını düzgün takip edemiyorduk. Bu dil sorunu ortadan kaldırmak için onları odamın yanına idare katında öğretmenler odasının yanına aldık. Onlar için aynı zamanda ‘Engel/Siz Başarı projesi’ adlı bir projemiz var. Bir öğretmenimiz bu öğrencilere ilham verebilmek için başarılı engelli kişilerin okulumuza gelerek seminer vermesini sağlamayı planlıyor. Bütün engellerin beyinde başladığını, bunun başarıya bir engel olmadığını öğrencilere anlatacaklar. Bir de empati odaları kurmayı planlıyoruz. Engel türüyle ilgili bir bölüm olacak ona, a öğrencilerin burada empati kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Engelli kişilerin günlük hayatta karşılaşabileceği sıkıntıların neler olabileceğini çocuklara uygulamalı olarak anlatmak istiyoruz”

HERKES ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPİYOR

“Öğretmenimiz birkaç projeye odaklanmış durumda. Türkçe hocalarımız çocuklara ezber yaptırmaktansa drama, tiyatro dersleriyle pratik yaptırıyorlar. Basit cümlelerle Türkçe tiyatro oyunu hazırlıyorlar şimdi. Fen Bilgisi hocalarımız TÜBİTAK ile işbirliği içinde bir yarışma yapmaya hazırlanıyor. “Çantasız eğitime geçtik şimdi. Sınıfı bir derslik haline getirdik onu. Dersin özel sınıfı var artık. Örneğin üç matematik öğretmenimiz var bu nedenle üç tane de matematik sınıfımız. Öğrencilerimiz kitap yapmasın bilginin işçisi olsunlar onun için enerji harcasınlar istiyoruz ameleliği.”

ÇOK YAKİN ŞAİRLER SOKAĞİ

“Yakında okulumuzun içinde ‘Şairler Sokağı'nı açacağız. Oğlum hazırlıklarımız devam ediyor. Okulun bir koridorunu tamamıyla şairlere adıyoruz. Okulumuzda kütüphane açacak bir alanımız yok ama kitapsız da olmaz. Bu nedenle koridorlarımızı bu şekilde değerlendirme kararı aldık. Türkçe öğretmenlerimiz 54 tane şair belirlediler bunların portrelerini tasarımcı bir arkadaşım çizdi. Bu portreler koridorlara asılacak ve onu çizimin altına o şaire ait bir kitaplık yapılacak kontrollerde. Bir de belediyelerin kullandığı banklardan yerleştireceğiz o koridora. Böylece çocuklar hem o şairleri tanıyacak hem de eserlerini okuyabilecekler. İlerleyen zamanlarda ‘Romancılar Sokağı'da kurmak istiyorum.”

GERÇEK EĞİTİMCİLER BİR ARADA

-“Kitap kurtlarına kebikeç” projesi (Ömer Baltaş)

- Damla projesi (Şahin Özmen)

- Tiyatro Kulübü (Hilal Yediyıldız)

- Çantasız eğitim (Bilal Demirel)

- Derslik sistemi

- Özel eğitim sınıfına zeka oyunları uygulamaları

- (Gülsüm Aslan)Türkçe tiyatro-Zeynep Tekin

Semra Kara-Engel/Siz Başarı projesi ()

Arzu Çatalçam-Sen/patik odalar projesi ()

- (Sav) O sürmüş izinde-Kutlu oratoryo” (Salih Kalkan)

Songül Beykoz-teşhis atlası projesi ()

-“Bilim bakalım ben kimim?” (Bilim adamlarını tanıtan bir proje) (Seher Alsaç-Havva Hayır)

(A öğrencilerin çıkaracağı bir gazete)- “SivilCE” adlı dergi

Voleybol, basketbol, masa, masa tenisi, dart, karete, futbol, (M. Furkan Sarıer, Merve Sarıer, Nilhan Nizam)- Spor grupları:

(Yetim kardeş)- “İyilikte yarışan sınıflar” İHH işbirliği ile

(Erol İgit, Derya Doğan)- “Ben büyüyünce”

-“İşim Bilişim” projesi (Elif Yazıcı)

(Enes Topalak, Kübra Demirci, Ümmü Gülsüm Bodur)- “pi/roje”

-“Şiir Drama” projesi (Recep Onur Güleryüz, Büşra Altıparmak)

(Tüm öğretmenler)- “Tolstoy'un bisikleti”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin